Blog > Komentarze do wpisu
Porównywarka cen zamiast pasażu handlowego, czyli Skąpiec na Interii
Interia.pl zrezygnowała ze swojego dotychczasowego pasażu handlowego (takiego jakim ciągle może pochwalić się Onet czy Wirtualna Polska). Zamiast tego portal rozpoczął współpracę z porównywarką cenową Skapiec.pl, która teraz praktycznie w całości tworzy serwis Zakupy.interia.pl.

Dlaczego porównywarka?

- Zdecydowaliśmy się na tę zmianę, bo porównywarka cen to nowocześniejszy i bardziej przydatny dla użytkownika produkt niż tradycyjny pasaż. Nasz nowy serwis zakupowy nie jest jedynie katalogiem z miejscem na prezentację reklam sklepów, lecz oferuje internaucie wygodne w obsłudze narzędzie ułatwiające zakupy - powiedział Łukasz Pawlik, dyrektor działu e-commerce w Interii.

Czy to jedyny powód? Chyba nie. Pasaż handlowy Interii nie był w stanie konkurować ze swoimi większymi konkurentami. Główny powód to po prostu mniejsza popularność Interii w stosunku do Onetu czy Wirtualnej Polski. Myślę, że na samej współpracy ze Skąpcem portal jest w stanie zarobić więcej niż w przypadku dalszego utrzymywania średnio prosperującego pasażu handlowego. Kolejna sprawa to koszty działania serwisu. W przypadku pojedynczej porównywarki takie koszty są bardzo małe. W przypadku pasażu handlowego ktoś musi zająć się obsługą każdego sklepu - tych już współpracujących, jak i tych przymierzających się do współpracy. A to są oczywiście koszty.

Kto zyskał, kto stracił?

Wydaje się, że z trójki - Interia, Skąpiec i użytkownik - nie stracił nikt. Tak jak pisałem Interia ma ciekawy serwis, różniący się od swoich konkurentów. Skąpiec stoi przed szansą wzrostu swojego zasięgu, a w związku z tym porównywarka zwiększy swoje obroty. Z kolei sami użytkownicy dowiedzą się o serwisie takim jak porównywarka (a przecież nie wszyscy jeszcze wiedzą o nich). Zamiast wybierać produkt i przejść do danego sklepu mogą teraz wybrać najtańszy produkt i przejść do danego sklepu.

Co inni na to?

Generalnie nie spodziewałbym się, aby któryś z portali - Onet lub WP - "ożenił się" nagle z konkurencyjną porównywarką. Jednak dla samych porównywarek jest to sygnał, że można dogadać się z dużymi graczami. Póki co portale takie jak Gazeta.pl czy o2.pl praktycznie nie istnieją jeśli chodzi o dział "zakupy".

Serwis Skapiec.pl powstał w 2004 r. W sierpniu br. z porównywarki skorzystało ok. 480 tys. unikalnych użytkowników.

środa, 20 września 2006, kck

Polecane wpisy

  • Dzień Darmowej Dostawy - wciąż można się zapisać!

    Już 1 grudnia rusza Dzień Darmowej Dostawy, czyli ogólnopolska i niecodzienna akcja w polskim e-commerce promująca zakupy w sieci jako alternatywę do zakupów w

  • To nie jest branża dla nowych ludzi

    Bracia Coen w 2007 roku zrobili świetny film pt.: "To nie jest kraj dla starych ludzi" . Interpretacje filmu są różne (boje kto ma rację trwają na Fil

  • Chcesz sześć win?

    Przerywam "zmowę milczenia", bo znalazłem wreszcie jakiś fajny, nieszablonowy projekt e-commerce'owy. Mam na myśli 6win.pl , czyli wszystko to co lubi

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
ludwikg
2006/09/21 12:20:39
Bardzo dobry pomysł interii, tylko pogratulować skąpcowi współpracy.
Też myślę, że wszyscy na tym zyskali...
-
2006/09/22 08:59:15
Jakis czas temu rozwazalem wspolprace naszego sklepu z Interia w ich pasazu, ale jakos nic z tego nie wyszlo. Ich pasaz dopiero startowal i dawal mniejsze mozliwosci niz na Wp czy Onecie. A wyceniali sie tak samo, albo nawet i lepiej. Wspolpraca ze Skapcem dla Interii moze bedzie rzeczywiscie bardziej korzystna, tylko ze Skapiec nie porownuje cen towarow niektorych branz (np. ksiegarnie internetowe). Kiedys juz inny "niszowy" portal o2.pl wspolpracowal z wyszukiwarka 9sekund.pl, ale wspolprace zawieszono. Wiec moze zwiazek portalu internetowego z porownywarka nie ma jednak sensu (patrz przyklad o2.pl)?
-
sarota
2006/09/22 17:31:39
Z moich informacji dużo mniej oficjalnych wynika, że główny udziałowiec Interii pracował nad swoją porównywarką cenową. Zastanawiam się czy współpraca Skapca z Interią nie jest chwilowa i czy nie ma za zadanie rozruszanie serwisu zakupy.interia.pl, a następnie zamiany silnika porównywarki na własną.
-
Gość: , *.reverse.layeredtech.com
2007/01/27 14:58:04
Witam,
Skapiec jest naprawde dobry i mysle, ze interii wyjdzie to na dobre. Nie nalezy zapominac jednak o innych systemach tego typu jak ceneo.pl , harpagon.pl , nokaut.pl itp.
Sprawdzac wszedzie ;)
Pozdro,
Witek